Zaujímavosti
5 PRAVIDIEL INTERIÉROVÝCH DIZAJNÉROV
Rovnako ako pri oblečení nemôžno len tak vyťahovať veci zo skrine, náhodne ich dávať dokopy a dúfať v to najlepšie, tak je to aj s doplnkami v interiéri. Existujú pravidlá a princípy dizajnu, ktorými sa riadia interiéroví dekoratéri a štylisti. Pre vytvorenie funkčného a štýlového priestoru stačí skombinovať tieto základné pravidlá s vlastným štýlom.
Jednoduchšie sa udržiava rovnováha pri dekorovaní bývania, keď sa začne tým najväčším. Zvyčajne sú to najrozsiahlejšie a aj najdrahšie veci ako podlahy, štýl pohovky, tapety. Na začiatku si treba stanoviť, čo bude mať najväčší vplyv na priestor, a potom vyberať stále menšie a menšie predmety podľa základných pravidiel interiérových dizajnérov.
1. Výber farebnej palety
Jedným z prvých rozhodnutí pri zariaďovaní interiéru by mal byť výber dominantnej farby a k nej troch akcentujúcich farieb na doplnenie nosného odtieňa. Ak napríklad v obývačke dominuje zelená, môžno pridať nádych okrovej, námorníckej modrej a ružovej prostredníctvom dekoratívnych predmetov, jemného nábytku, či umeleckého diela, ktoré upúta. Tí, ktorí nie sú až takí odvážni s farbami, môžu miešať rôzne odtiene jednej farby.
2. Opakovanie vzorov, tvarov alebo materiálov
Opakovanie materiálov, ako sú prvky čiernej ocele alebo určitého typu prírodného kameňa vytvára vizuálnu kontinuitu a pocit jednoty pri prechádzaní miestnosťami. Podobne aj opakovanie vzorov alebo tvarov vytvára harmóniu, ako napríklad kombinácia zakrivenej pohovky s okrúhlym otomanom a s okrúhlym nástenným zrkadlom.
3. Ústredný bod do každej miestnosti
V každej izbe by malo byť niečo skvelé, čo upúta pozornosť. Architektonické prvky, ako sú rozľahlé okná alebo vstavané krby, sú dramatickým stredobodom miestnosti. Vytvorenie ústredného bodu v priestore je možné aj zavedením jediného kusu nábytku alebo textílie, či dverí. Odvážny koberec pod neutrálnym nábytkom pritiahne pozornosť. Kreslo môže fungovať ako ústredný bod, ak má kontrastnú farbu, látku, či vzor a ak má pohovka iný jednoduchší štýl.
4. Udržanie rovnováhy
K vysokým stropom sa používajú aj vyššie kusy nábytku. Pri nízkom nábytku vnesú do priestoru trochu výšky umelecké diela na stene, oblúková lampa na čítanie alebo plávajúce nástenné police. Konferenčný stolík musí ladiť s pohovkou, vyšší stôl zas s vysokým gaučom. Ak sú v jedálni tapety s geometrickým vzorom, nemal by sa vybrať zdobený stôl a pestrofarebné stoličky. Nech je výrazný vzor akýkoľvek, všetko ostatné by ho malo dopĺňať, a nie mu konkurovať.
4. Kontrast materiálov, povrchov a farieb
Kontrast pomáha vytvárať atmosféru. Spárovanie farieb nízkej a vysokej intenzity, ako je čierna a biela, je príkladom vysokého kontrastu, ktorý vytvára vizuálnu energiu ideálnu v miestnostiach určených pre aktívne trávenie času alebo pre sociálne interakcie. Slabý kontrast farieb vytvára pokojnejší vzhľad priestoru. V takom prípade môžno kombinovať bielu s béžovou alebo s podobnými odtieňmi pastelovej modrej. Kontrastné povrchové úpravy a materiály tiež pomáhajú vytvoriť pocit rovnováhy. Celá biela miestnosť nebude pôsobiť príliš chladne, ak jej zariadenie bude mať bronzovú povrchovú úpravu. Pri sterilnej bielej vyvolá tiež dojem útulnosti zmes materiálov ako je ľan, drevo a vlna.
Farebnosť a textúra v rovnováhe už od podlahy
Často sa zabúda, že podlaha tvorí jednu z najväčších častí miestnosti. Väčšina ľudí má problém s istotou opísať podlahu vo svojej obľúbenej reštaurácii, či u svojich priateľov. Je to škoda, pretože pohlady môžu byť skutočne jedinečné a krásne. Máme ich priamo pod nohami – od mramoru cez drevo, laminát, kompozit, keramiku, vinyl, až po betón. Každá podlaha môže vyzerať veľkolepo.
Veľmi obľúbeným riešením je výber podlahových líšt presne vo farbe podlahy. V prípade niektorých typov podláh nie je vždy možné dokonale zladiť farbu líšt. Podlahový profil, ktorý kontrastuje s ostatnými prvkami, naberá dekoratívny charakter – jednoznačne zdobí interiér. Ďalším, tiež kontrastným a zaujímavým riešením, je inštalácia bielych líšt v miestnosti, kde je táto farba prítomná, napríklad na strope. Biela a hliník sa vďaka svojej neutrálnej povahe hodia prakticky do všetkých interiérov. Ide o obľúbené riešenie najmä vtedy, keď je problém s výberom správnych farieb. Správne zvolený detail dokáže predurčiť vytvorenie zaujímavej a jedinečnej atmosféry.