Zaujímavosti
BIELA NIE JE LEN JEDNA
Určite stojí za to venovať čas analýze a výberu tých najvhodnejších líšt do interiéru, pretože tento malý, no vhodne zvolený detail dokáže predurčiť vytvorenie zaujímavej a jedinečnej atmosféry. Výber lišty presne vo farbe podlahy je bežným riešením, ktoré má mnoho výhod. Patrí medzi ne aj optické zväčšenie interiéru. Pri obvodových lištách to však môže byť klamlivé, pretože výška lišty ovplyvňuje nepriamoúmerne vnímanie výšky miestnosti. Na druhej strane, biele soklové lišty k bielej stene podporujú dojem nekonečna.

Biela môže mať mnoho rôznych odtieňov
Čistá, svieža a sofistikovaná schéma „biela na bielom“ je vždy v móde. Je všestranná a poskytuje dokonalý základ pre každý z interiérových štýlov od klasického, prímorského, až po minimalistický. Použite výlučne bielej schémy vnáša do interiéru pokoj, maximalizuje prirodzené svetlo a vytvára neutrálny priestor pre umiestnenie úžasného umeleckého diela. Zariaďovanie interiéru vo vrstvách bielej uľahčuje výmenu nábytku a umenia podľa toho, ako sa váš vkus vyvíja.
Monochromatická farebná paleta
Po voľbe monochromatickej farebnej palety, prichádza ďalší krok - zameranie sa skôr na pocit, ktorý priestor vyvoláva, než na to, čo stojí v priestore. Pri použití monochromatických farieb je dôležité meniť odtiene a tóny, aby ste nechali jednotlivé prvky interiéru vyniknúť a vytvorili hĺbku. Rýchlo zistíte, že biela pokrýva obrovské farebné spektrum, od studených tónov a žiarivej bielej, až po teplejšie odtiene s nádychom žltej. Nebojte sa hrať so všetkými úrovňami miestnosti, vrátane farby a textúry na steny, strope a podlahy. Biela hliníková soklová lišta môže byť práve takýmto zaujímavým prvkov hry bielych štruktúr a vrstiev.
Biela sa nesmie stať prázdnou kulisou. Má schopnosť zosúladiť miestnosť a zároveň nechať zažiariť odvážnejšie kúsky. Napríklad, spojenie ružovej pohovky s bielou s ružovým podtónom zvýrazní ružovú na pohovke a vytvorí tonálnu harmóniu.
Podtóny sú jemné sekundárne odtiene v špecifickej farbe
Zvyčajne sú podtóny opísané ako „teplé“ alebo „chladné“. Podtóny môžu byť prítomné v akejkoľvek farbe, ale je obzvlášť dôležité im porozumieť v prípade bielej alebo sivej. Teplá biela môže nakoniec vyzerať krémovo alebo béžovo. Studená biela sa môže zmeniť na sivú alebo modrú. Vnímanie podtónov môže byť až neuveriteľne subjektívne, pretože sa mení na základe okolitých faktorov, ako je osvetlenie a iné farby v priestore.
Ak je výhľad z izby na veľa zelene, vymaľovať si izbu na bielu so zeleným podtónom pomôže pozvať prírodu dovnútra a ukázať zelené tóny v pigmente bielej. Teplá biela so žltými podtónmi jemná a povznášajúca. Je navrhnutá tak, aby absorbovala slnečné lúče predtým, ako ich odrazí späť do miestnosti. Je obzvlášť upokojujúca v spálni. Pri zariaďovaní miestností orientovaných na sever sa odporúča vyhnúť sa sivobielym odtieňom so zeleným alebo sivým základom, pretože miestnosť bude pôsobiť tmavšie. Izby orientované na juh ponúkajú viac možností, pretože kvalita svetla umožňuje vybrať teplé aj studené farby. Biela s modrými podtónom vytvára nádherný pocit prímorského štýlu, zatiaľ čo biele s podtónmi červenej vytvoria teplejší a sofistikovanejší pocit.
Jedným z najlepších spôsobov, ako vidieť podtón bielej farby, je porovnať ju s ostatnými. V skupine môžete povedať, ktoré „biele“ vyzerajú žltšie, zelenšie, červenšie atď. V izolácii sa mnohé vzorky bielej farby javia úplne „neutrálne“.


Čierna je nová biela
V poslednom čase je módnou farbou pri výbere podlahových líšt aj čierna, ktorá vyzerá dobre, keď ju obklopujú neutrálne farby, teda sivá, béžová, krémová, holubičia sivá, ale aj svetlomodrá a hnedá, či vyblednutá zelená. Čierna farba vyzerá skvele v kombinácii so sklom, striebrom, chrómom alebo prírodnými odtieňani dreva. Čierne podlahové lišty sa bežne používajú v priemyselných a podkrovných miestnostiach. Zaujímavý kontrast vznikne pri kombinácii bielych a čiernych línií.
