Zaujímavosti
RUMY Z OSTROVA LEMUROV
Známa značka z Madagaskaru, Dzama, prichádza na slovenský trh s novou kolekciu. Má čarovný názov Lemur´s Island. V našej predajni aj v eshope už nájdete MAKI GOLD RUM 40%, ktorý je na nerozoznanie od rumu Dzama Cuvée Noire Prestige 40%, biely rum SIFAKA WHITE RUM 40% a silnejší INDRI DARK RUM 52%.

Madagaskar patrí medzi najvýznamnejšie oblasti biodiverzity na svete. Drvivá väčšina jeho flóry a fauny sa nenachádza nikde inde na Zemi. Cukrová trstina, z ktorej sa vyrába madagaskarský rum je ovplyvnená chuťami výnimočných zmesí chutí a esencií.
Ostrov lemurov
Najznámejšie z pôvodných jedinečných zvierat sú rozkošné lemury rôznych druhov, ktoré poskakujú po stromoch a hľadajú ovocie a listy. Jedinečná divoká príroda je najväčším lákadlom pre turistov, ktorí prichádzajú na Madagaskar a vyhľadávajú miesta, kde možno pozorovať lemury v ich prirodzenom prostredí. Lemury sa aktívne podieľajú na obnove lesov, pretože semená plodov, ktoré trávia, sa premieňajú na mladé rastlinky. Lemury sú teda šíriteľmi semien, ktorí sa podieľajú na zalesňovaní Madagaskaru. v Červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN) Až 31 % všetkých druhov lemurov je v Červenom zozname kriticky ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody (IUCN).
Biodiverzita Madagaskaru
Na Madagaskare existuje 1 000 druhov orchideí, tisíc druhov sukulentov, žije tu najmenej 350 druhov žiab, asi 400 druhov plazov, 200 druhov rôznych cicavcov a viac ako 200 hniezdiacich druhov vtákov. Väčšina z nich sa nevyskytuje nikde inde na svete. Táto biodiverzita je pôsobivá ako pre rozmanitosť druhov, tak aj pre úroveň ich endemizmu. Celkovo 89 % rastlín, 95 % cicavcov a 98 % plazov a obojživelníkov je endemických – vyskytujúcich sa iba na Madagaskare. Dôvodom, prečo sa toľko flóry a fauny nenachádza nikde inde je, že Madagaskar bol mimoriadne dlhú dobu izolovaný od zvyšku sveta. Klimatické a geografické podmienky boli, ideálne na to, aby podporili evolučný vývoj druhov v každom kúte ostrova.

Lemury sú veľmi rozmanitá skupina primátov
Existuje viac ako 110 druhov lemurov. Pochádzajú výhradne z Madagaskaru. Pre nedostatok predátorov dokázali prežiť a obývajú najrôznejšie biotopy ostrova, od polopúštnych oblastí, cez suché lesy, až po dažďové pralesy. Najmenší z lemurov je druh dosahujúci veľkosť len 10 centimetrov. Spomedzi pokladov ostrova je Maki (alebo Lemur Catta) nepochybne jedným z najznámejších.
Lemury SIFAKA
(podľa nich je pomenovaný SIFAKA WHITE RUM 40%)
Sifaka je jeden z najväčších druhov lemurov, krásny primát s nezameniteľným vzhľadom. Má holú čiernu alebo tmavosivú tvár orámovanú bielymi chlpami s čiernou škvrnou na temene hlavy. Srsť je dlhá a hodvábna, na tele sivobiela, na končatinách červeno-zlatá, s dlhým bielym chvostom. Vďaka svojim silným končatinám a dlhému chvostu sa presúva po stromoch elegantne a rýchlo. Sifaka sa líši od ostatných lemurov svojím spôsobom ako sa „pridržiavať a skákať“ na stromoch. Keď sedia vzpriamene, vyskočia dopredu silou svojich zadných nôh, preskočia na inú vetvu alebo strom, a potom sa pevne chytia. Lemury sifaka jedia väčšinou listy, ale aj ovocie, kvety a kôru. Žijú v malých sociálnych skupinách od dvoch do deviatich jedincov. Samice sú dominantné.

Lemury INDRI
(podľa nich je pomenovaný INDRI DARK RUM 52%)
Najväčším lemurom je druh indri. Môže vážiť až 10 kg a dosahovať dĺžku s plne natiahnutými nohami až 120 cm. Je charakteristický svojimi zaoblenými ušami, ktoré pripomínajú medvedíka. Je aktívny cez deň a žije na stromoch, kde mu poskytuje jeho bieločierne sfarbenie dobré zamaskovanie. Nápadné sú aj jeho dlhé končatiny, vďaka ktorým môže obratne skákať z jedného stromu na druhý. Jeho blízkymi príbuznými sú sifaky. Žije len vo východnej časti Madagaskaru. Jeho prirodzeným biotopom sú tropické dažďové lesy. Indri je zaradený do kategórie ohrozených druhov. V určitých oblastiach je považovaný za posvätného. Malgašský ľud ich uctieva v kultúrnych mýtoch, legendách a príbehoch. V malgaštine slovo indri znamená „tu je“.

Lemury MAKI
(podľa nich je pomenovaný MAKI GOLD RUM 40%)
Maki po francúzsky a malgašsky, lemur catta po anglicky je ľahko rozpoznateľný podľa čiernych a bielych krúžkovaných chvostov. Keď maki kráča po zemi, drží si chvost vo vzduchu ako otáznik. Maki mňauká a mrnčí trochu ako mačka, preto má meno Lemur catta (catta = mačka). Lemury maki ochotne zostupujú zo stromov na zem. Žijú v suchých tropických lesoch a tŕnitých lesoch v južnej, juhozápadnej a juhovýchodnej časti Madagaskaru. Dospelí jedinci merajú 95 až 110 cm vrátane chvosta a vážia 2,3 až 3,5 kg. Lemury maki sa živia najmä listami, ovocím, ale aj hmyzom a malými stavovcami.
